موج چهارم - بيانات مقام معظم رهبري در خصوص فضاي مجازي و اينترنت

موج چهارم

پاسداشت فرامین رهبری در خصوص شورای عالی فضای مجازی

بيانات مقام معظم رهبري در خصوص فضاي مجازي و اينترنتدر ديدار با اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال ۸۰ و ۸۱

… مقام معظم رهبري در سال ۱۳۸۰ خطاب به شوراي عالي انقلاب فرهنگي، وضعيت اينترنت را نابسامان عنوان كرده و ضمن هشدار، بحث كنترل و پالايش پايگاه‌هاي مخرب و برخورد با تخلفات اينترنتي را در راس اولويتهاي فرهنگي دانسته و براي اين كار مهلت يك ماهه مقرر فرمودند. معظم له در مورخه ۸۱٫۹٫۲۶ در ديدار به اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي فرمودند: « اينترنت يكي از نعم بزرگ الهي است، اما در عين حال يك نقمت بزرگ هم هست؛ يعني يك چاقوي دو دم و خطرناك… اينترنت الان مثل يك جريان افسار گسيخته است… اين مثل آن است كه كسي يك سگ وحشي را بياورد، بگويند قلاده‌اش كو؟ بگويند سفارش كرده‌ايم آهنگر قلاده را بسازد

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتى ۸۲٫۲٫۲۲

خواهشمندم توضيح دهيد كه چرا چينِ كمونيست، اينترنت را به‏ شدّت سانسور مى ‏كند، ولى در ايرانِ اسلامى اين كار انجام نمى‏ شود؟

در همه جاى دنيا – مخصوص چين نيست – وقتى جهاز عظيم و فراگير اينترنت وارد مى‏ شود، معمولاً فيلترهايى هم وجود دارد كه هر كشور به فراخور تمايلات و تفكّرات و مصالحى كه دارد، آن‌ها را كار مى ‏گذارد، اين يك امر طبيعى است. در اين‏جا هم در آغاز كار مقدارى بى ‏توجّهى شد، ليكن بعد اقداماتى كردند و بايد بكنند، اين درست است. البته كه بايد فيلترهاى مناسب و لازم را بگذارند.
چرا مغازه‏‌ها را به خاطر نداشتن جواز پلمب مى‏ كنند، ولى به‏ خاطر فروش و حتّى نمايش تصاوير مبتذل جريمه نمى ‏كنند؟! چرا در نمايشگاه بين‏ المللى شركت‌ها حق دارند هر تصوير و يا موسيقى ضدّ دين را پخش كنند؟!
خدا لعنتشان كند!

در ديدار با هزاران نفر از مردم استان مازندران ۸۸٫۱۱٫۶

حضرت آيت الله خامنه‌اي بي‌اثر بودن توطئه‌هاي آمريكا در سي سال گذشته را بسيار واضح و آشكار دانستند و تأكيد كردند: «دليل بي‌اثر بودن توطئه‌ها، اين است كه امروز جمهوري اسلامي ايران ده‌ها برابر قوي‌تر از روز‌ها و سالهاي اوليه شده است و به حركت خود با شتاب و قدرت بيشتر ادامه مي‌دهد.»
ايشان با اظهار تعجب از عبرت نگرفتن دشمنان ملت ايران، از بي‌اثر بودن توطئه‌هاي قبلي و تلاش براي برنامه‌هاي جديد و در عين حال تكراري افزودند: «آمريكايي‌ها مي‌گويند ۴۵ ميليون دلار بودجه تصويب كرده‌اند تا از طريق اينترنت جمهوري اسلامي ايران را شكست دهند كه اين نشان دهنده اوج درماندگي دشمن است زيرا آن‌ها تاكنون ده‌ها ۴۵ ميليون دلار صرف مقابله با نظام اسلامي از طريق كار ديپلماسي، تحريم، اعزام جاسوس، استخدام مزدور و روشهاي ديگر كرده‌اند ولي به هيچ نتيجه‌اي نرسيده‌اند.»


بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلّاى رشت‏ ۸۰٫۲٫۱۲

«كسانى اين‏طور وانمود مي ‏كنند نسلى كه روى كار مي ‏آيد -كه اصطلاحاً به آن “نسل سوم انقلاب” مي ‏گويند- پُشت كرده به انقلاب و رويگردان از ارزش هاى دينى است يا اگر هم نيست، به طور اجتناب‏ ناپذيرى اين‏گونه خواهد شد! بنده صددرصد حرف آن‌ها را رد مي كنم. نه اين‏كه من عوامل فساد برانگيز فرهنگى را نمي ‏بينم يا نمي ‏شناسم يا از آن‌ها خبر ندارم، نخير، بنده از ماهواره و اينترنت و رمان‌ها و فيلم‌ها و آهنگ‌ها و حرفهاى فاسد كاملاً خبر دارم و آن‌ها را دست كم نمي ‏گيرم. من عمرم را در ميان جوانان گذرانده ‏ام. از دورانى كه خودم جوان بودم، با جوانان دانشگاهى كه خارج از محيط ما بودند، ارتباط برقرار كردم تا امروز هم ارتباط من با جوانان قطع نشده است. بنابراين مي ‏دانم حال و هواى جوانى چيست و امروز در فضاى جوانىِ ما چه مي ‏گذرد؛ اما معتقدم نسل كنونىِ امروز اين قدر هم آسيب‏ پذير و شكننده نيست، اين را بد فهميده ‏اند. اين نسل در محيطى بار آمده كه از محيط سى سال و سي ‏ و پنج سال قبل به مراتب پاكيزه‏‌تر و بهتر است. كسانى كه در اين محيط متولّد شده ‏اند، به بركت هدايت دينى توانستند آن كار عظيم را انجام دهند و آن ايمانهاى پولادين و استوار را عرضه كنند. من معتقدم كه اين نسل نسبت به آن نسل، در محيط بهترى پرورش يافته و آمادگي‌ها و آگاهي هاى به مراتب بهتر و بالاترى دارد. بنده وقتى حدود بيست سالم بود، هرگز آگاهي هايى كه امروز شما جوان بيست ساله داريد، نداشتم. امروز جوان ايرانى، آگاه و بامعرفت و بصير و سياسى و اهل تحليل است و از همه بالا‌تر باايمان است.»

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار علما و روحانيون استان همدان‏ ۸۳٫۴٫۱۵

شما امروز با اين چالش مواجه ‏ايد و مسئله‏ شما مهم‌تر و دشوار‌تر است از مسئله‏ علامه‏ حلى يا مسئله‏ علامه‏ مجلسى يا مسائل علماى بزرگى كه در طول تاريخ بوده ‏اند، با آن‌ها قابل مقايسه نيست. امروز نشر افكار باطل نه فقط به وسيله‏ ابزارهاى ارتباط جمعىِ فراوان -مثل راديو، تلويزيون، اينترنت و انواع و اقسام روشهاى الكترونيكى- انجام مي ‏گيرد، بلكه از شيوه ‏هاى هنرى هم استفاده مي ‏شود. امروز در دنيا پول خرج مي كنند و فيلم هاى گران‏ قيمت مي ‏سازند، براى اين‏كه غيرمستقيم فكرى را وارد ذهن‌ها كنند يا فكرى را از ذهن‌ها بيرون بياورند. يكى از مهم‌ترين نقاط آماج اين كار‌ها، افكار دينى و به خصوص افكار اسلامى است. البته بعد از برپا شدن جمهورى اسلامى، به خصوص افكار شيعه هم آماج همين چيز‌ها قرار گرفته است. شما شايد شنيده باشيد كه در سرزمين فلسطين به وسيله‏ صهيونيست‏‌ها يا در آمريكا كنفرانس‏ هاى شيعه‏ شناسى تشكيل مي ‏شود و كسانى روى آرا و لايه‏ هاى فكرى و شكل اجتماعى شيعيان تحقيق مي ‏كنند. اين براى اين است كه بتوانند با شيعه مبارزه كنند. بايد شيعه را بشناسند تا بتوانند با او مبارزه كنند

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار رئيس و مديران سازمان صدا و سيما‏‏ ۸۳٫۹٫۱۱

زرسالاران اقتدارطلب

الان اشغالگر -مثل‌‌ همان اشغالگرى كه بخارست يا پاريس يا فلان كشور را تصرف كرده بود- در حال اشغال تدريجى است. اين اشغالگر كيست؟ پاسخ اين نيست كه اين اشغالگر دولت آمريكا يا فلان دولت ديگر است، نه، اين اشغالگر يك طبقه‏ اجتماعى است؛ طبقه‏ اى كه دولت آمريكا و دولتهاى ديگر را به قدر توانايى و قدرت خود و آمادگىِ آن‌ها دارد هدايت مي ‏كند. البته در بافت و ساخت اين دولت‌ها هم بدون شك افراد اين طبقه حضور دارند، اما هدايت، هدايت يك دولت نيست، هدايت يك مجموعه‏ طبقاتى است، كه اگر بخواهيم در يك عبارت براى اين‌ها اسم معين كنيم، بايد بگوييم “زرسالارانِ اقتدارطلب”. هدفشان هم سيطره بر منابع حياتى و مالى همه‏ دنياست.
الزامات سلطه‏ جهانى‏

البته اين سيطره، يك الزامات سياسى دارد كه‌‌ همان نظم نوين جهانى است. يك الزامات علمى و ادارى دارد كه به تدريج خود را به آن نزديك مي كنند. مسئله‏ جهاني سازى كه امروز در تجارت، پول، فرهنگ و شبكه ‏هاى فرهنگى -مثل اينترنت و مانند آن- مطرح است، همه دانسته و نادانسته در خدمت اين مجموعه‏ طبقاتى است. البته تحليل جامعه‏ شناختىِ اين‌ها خيلى دقيق، ريز و مفصل است.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار وزير علوم و رؤساى دانشگاه‏‌ها ۸۳٫۱۰٫۱۷

مسئله‏ بُعد فرهنگى هم -كه اشاره كردند و خيلى هم مورد توجه بنده است- بسيار مهم است. ما فرهنگ را بستر اصلى زندگى انسان مي ‏دانيم، نه فقط بستر اصلى درس خواندن و علم آموختن. فرهنگ هر كشور، بستر اصلى حركت عمومى آن كشور است. حركت سياسى و علمي اش هم در بستر فرهنگى است. فرهنگ، يعنى خلقيات و ذاتيات يك جامعه و بومىِ يك ملت، تفكراتش، ايمانش، آرمان‌هايش، اين‌ها تشكيل دهنده‏ مبانى فرهنگ يك كشور است. اينهاست كه يك ملت را يا شجاع و غيور و جسور و مستقل مي ‏كند، يا سرافكنده و ذليل و فرودست و خاك‌‏نشين و فقير مي ‏كند. فرهنگ، عنصر خيلى مهمى است. ما نمي ‏توانيم از فرهنگ و رشد فرهنگى و پرورش فرهنگى صرف‌‏نظر كنيم. فرهنگ هم مثل علم است. فرهنگ هم گياه خودرو نيست. همه‏ آنچه شما از نشانه‏‌ها و مظاهر فرهنگى در جامعه‏ خودتان و در هر نقطه‏ اي از دنيا مي ‏بينيد، بدون ترديد اين بذر را دستى افشانده است. البته انسان بعضى از دست‌ها را مي بيند، اما بعضى از دست‌ها را نمي بيند. از داخل خانه، تا درون مدرسه، تا فضاى خيابان، تا راديو و تلويزيون، تا ماهواره، تا تبليغات جهانى، تا اينترنت، و از اين قبيل چيز‌ها. فرهنگ، هدايت و پرورش دادن مي ‏خواهد. بنابراين در دانشگاه‏‌ها كار فرهنگى بسيار مهم است.


بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار علما و روحانيون كرمان‏ ۸۴٫۲٫۱۱

امروز وظايف حوزه‏ هاى علميه با گذشته تفاوت‏ هاى زيادى كرده است. حوزه‏ علميه فقط براى اقامه‏ جماعت نيست. منبر رفتن به صورت سنتى هم اگر محتواى عالى و پُر مغزى نداشته باشد، كافى نيست. امروز شما ببينيد وسايل تبليغ در دنيا چقدر متنوع شده. اين طرفِ دنيا يك نفر جوان پاى يك دستگاه كوچك مي ‏نشيند و افكار، تصورات، تخيلات، پيشنهادهاى فكرى و پيشنهادهاى عملى را از سوى هر كسى -بلكه هر ناكسى- از آن طرفِ دنيا دريافت مى ‏كند. امروز اينترنت و ماهواره و وسايل ارتباطىِ بسيار متنوع وجود دارد و حرف، آسان به همه جاى دنيا مى ‏رسد. ميدان افكار مردم و مؤمنين، عرصه‏ كارزار تفكرات گوناگون است. امروز ما در يك ميدان جنگ و كارزار حقيقىِ فكرى قرار داريم. اين كارزار فكرى به‏ هيچ‌‏وجه به زيان ما نيست، به سود ماست. اگر وارد اين ميدان بشويم و آنچه را كه نياز ماست -از مهمات تفكر اسلامى و انبارهاى معارف الهى و اسلامى- بيرون بكشيم و صرف كنيم، قطعاً بُرد با ماست، ليكن مسئله اين است كه ما بايد اين كار را بكنيم.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در خطبه‏ هاى نماز جمعه‏ تهران‏ ۸۴٫۵٫۲۸
حقايق بشرى و اصالت هاى بشرى با گذشت زمان تغيير پيدا نمى ‏كنند. انسان‌ها از اول تاريخ تا امروز و از امروز تا پايان دنيا، هميشه عدالت را دوست داشته ‏اند و به عدالت نيازمند بوده ‏اند، اين تغيير پيدا نمى ‏كند. انسان‌ها از اول تاريخ تا امروز و از امروز تا آخر دنيا به مسئولانى كه نسبت به آن‌ها وفادار باشند، در خدمت آن‌ها باشند و براى آن‌ها صادقانه عمل كنند، احتياج دارند، اين‌ها كه تغييرپذير نيست. درس اميرالمؤمنين عليه السلامدر نهج‏ البلاغه ناظر به اين چيزهاست. اين اصالت‌ها و اين ثوابتِ حيات بشرى در طول تاريخ را اميرالمؤمنين بيان مى‏ كند، ما آن‌ها را مى‏ خواهيم والّا ما كه نمى ‏گوييم اگر خواستيم از اين شهر به آن شهر برويم، مثل زمان اميرالمؤمنين برويم، نه، حالا با هواپيما برويد، ممكن است ده سال ديگر با يك وسيله‏ بسيار تندرو‌تر از هواپيما حركت كنيد. آن روز، نامه مى‏ فرستادند، كه دو ماه در راه بود، امروز شما با اينترنت لحظه به لحظه با آن طرف دنيا حرف مى ‏زنيد. اين‌ها متغيرات است، اما عدالت و صلاح مسئولان هميشه لازم است، حيف و ميل نكردن اموال مردم كه دست من و امثال من است، هميشه لازم است، اين‏كه تغييرپذير نيست. اگر به توفيق الهى بتوانيم در اين جهت خود را كامل كنيم و قدم هايى را كه تا امروز بحمداللَّه برداشته شده، كامل كنيم، آن وقت كشور اسلامى به‌‌ همان شكلى كه گفتم، به وجود خواهد آمد؛ يعنى دولت اسلامى مى‏ تواند كشور اسلامى به وجود بياورد.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در ديدار روحانيان و مبلغان در آستانه‏ ماه محرم‏ ۸۴٫۱۱٫۵

عنصر سوم، هنرمندى در نحوه‏ بيان است. من به منبر خيلى عقيده دارم. امروز اينترنت، ماهواره، تلويزيون و ابزارهاى گوناگون ارتباطىِ فراوان هست، اما هيچ‏كدام از اين‌ها منبر نيست. منبر يعنى رو به‏ رو و نفس‏ به‏ نفس حرف زدن. اين يك تأثير مشخص و ممتازى دارد كه در هيچ‏ كدام از شيوه‏ هاى ديگر، اين تأثير وجود ندارد. اين را بايد نگه داشت، چيز باارزشى است. منتها بايستى آن را هنرمندانه ادا كرد تا بتواند اثر ببخشد.

بيانات در ديدار اساتيد و دانشجويان‌ دانشگاه هاى استان سمنان ۸۵٫۸٫۱۸

از اين خطرناك‌تر، اين است كه سررشته‌ همين تحولات منفى در سطح بين‌المللى، در دست كسانى باشد كه آن‌ها به وسيله‌ اين تحولات مى‌خواهند اهداف خودشان را -كه يا زر است يا زور- تأمين كنند و براى آن‌ها چيزى به نام هويت ملت‌ها اصلاً ارزش ندارد كه متأسفانه اين در صد سال، صد و پنجاه سال اخير، در دنيا اتفاق افتاده است؛ يعنى تحولات كشورهاى آسيايى و آفريقايى و آمريكاى لاتين در دام طراحى باندهاى قدرت بين‌المللى افتاده است و طراح اين‌ها صهيونيست و سرمايه‌داران بين‌المللى بوده‌اند. براى اين‌ها آنچه مهم بوده، كسب قدرت سياسى است كه بتوانند در كشور‌ها و دولتهاى اروپايى و غيره نفوذ كنند و قدرت سياسى را در دست بگيرند و پول كسب كنند و اين كمپاني‌ها، سرمايه‌هاى عظيم، كارتل‌ها و تراست‌ها را به وجود آورند. هدف اين بوده است. آن وقت اگر اقتضا مى‌كرده است كه اخلاق جنسى ملت‌ها را خراب كنند، راحت مى‌كردند، مصرف گرايى را در بين آن‌ها ترويج كنند، به‌ راحتى اين كار را انجام مى‌دادند، بى‌اعتنايى به هويتهاى ملى و مبانىِ فرهنگى را در آن‌ها ترويج كنند، اين كار را مى‌كردند. اين‌ها، اهداف كلان آن‌ها بوده است كه تصوير مى‌كردند. آن وقت هميشه لشكرى هم از امكانات فرهنگى و رسانه‌اى و روزنامه‌هاى فراوان و مسائل گوناگون تبليغات در مشت اين‌ها بوده است، كه اين‌ها امروز يواش يواش دارد پخش مى‌شود و من پريروز در روزنامه -البته سه، چهار ماه قبل از اين، من مقاله‌اش را ديده بودم- گزارشى از تشكيلِ “ناتوى فرهنگى” را خواندم. يعنى در مقابل پيمان ناتو كه آمريكايي‌ها در اروپا به عنوان مقابله‌ با شوروى سابق يك مجموعه‌ مقتدر نظامى به وجود آوردند، اما براى سركوب هر صداى معارض با خودشان در منطقه خاورميانه و آسيا و غيره از آن استفاده مى‌كردند، حالا يك ناتوى فرهنگى هم به وجود آورده‌اند. اين، بسيار چيز خطرناكى است. البته حالا هم نيست، سالهاست كه اين اتفاق افتاده است. مجموعه‌ زنجيره‌ به هم پيوسته‌ رسانه‌هاى گوناگون -كه حالا اينترنت هم داخلش شده است و ماهواره‌ها و تلويزيون‌ها و راديو‌ها- در جهت مشخصى حركت مى‌كنند تا سررشته‌ تحولات جوامع را به عهده بگيرند. حالا كه ديگر خيلى هم آسان و رو راست شده است.

بيانات در ديدار اساتيد دانشگاه هاى استان خراسان‌ در دانشگاه فردوسى مشهد ۸۶٫۲٫۲۵

هر گونه تدريسى كه در يك كلاس، ناشى از بى‌حوصلگى، ناشى از كم‌ وقتى، ناشى از بى‌اهتمامى و بى‌اعتنايى به درس، بى‌اعتنايى به دانشجو، بى‌اعتنايى به وقت و ساعت انجام بگيرد، مناسب شأن دانشگاه امروزِ كشور ما نيست. من تأييد مى‌كنم كه ما بايستى اساتيد استخوان‌دار و قديمىِ قوى و باارزش را با اصرار در دانشگاه حفظ كنيم -كه دوستان اشاره كردند- در كنار اين مؤكداً عرض مى‌كنم كه بايستى از اساتيد جوان و پرانگيزه هم استفاده بشود و وارد بشوند. ما نبايد در هيچ بخشى دچار كمبود استاد و خلاء استاد باشيم. امروز راه هم براى اين باز است. خوشبختانه دانشجوهايى كه دوره‌هاى تكميلى را مى‌گذرانند، رتبه‌هاى خوبى دارند، رتبه‌هاى بالايى دارند و استعدادهاى خوبى دارند، مى‌توانند در تدريس دانشگاه‌ها نقش ايفا كنند. بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هاى قديمى، آيه‌ قرآن نيست كه نشود آن را عوض كرد. به موقعيت‌ها نگاه كنيد و دانشگاه را از لحاظ تدريس به يك ميدان پرتحرك تبديل كنيد، با تعامل دانشجو با استاد، تحرك استاد، مطالعه‌ استاد، دسترسى استاد به مراكز علمى و اطلاعات علمى و نشريات علمى -كه امروز خوشبختانه با رواج اينترنت و چيزهاى ديگر، خيلى از گذشته آسان‌تر شده- دانشگاه را به يك مجلس عمومىِ دائماً در حال مباحثه و در حال كار تبديل كنيد. دانشجو را رشد بدهيد و تربيت كنيد. اين يك نكته است.

بيانات در ديدار روحانيون و طلاب تشيع و تسنن كردستان‏ ۸۸٫۲٫۲۳

هر دوره‏ اى اقتضايى دارد. يك روز ما براى اينكه از هويت قرآنى اسلام دفاع كنيم، كتاب‌ها مي‌نوشتيم، استدلال‌ها مي‌كرديم، حرف‌ها مي‌زديم، يك عده مستمع و مريد و علاقه‏ مند هم وجود داشتند، اين‌ها را از ما مي‌شنفتند، كار ما انجام گرفته بود. طاغوتى هم بر سر كار بود، اجازه‏ بيشتر از اين تحرك را نمي‌داد. بعضى ‏مان كه زرنگ‏‌تر بودند، تلاشهاى گسترده‏ ترى مي‌كردند، بعضى هم به‌‌ همان حداقل اكتفا مي‌كردند. اما امروز چه؟
امروز دو خصوصيت وجود دارد كه بار من و شما را سنگين مي‌كند. يك خصوصيت پيشرفت شيوه‏ هاى انتقال فكر است. شما ببينيد تلويزيون، راديو، وسايل الكترونيكى، اينترنت و ديگر وسايل ارتباطاتى، امروز در دنيا در خدمت چه اهدافى قرار دارد. امروز استكبار به اين اكتفا نمي‌كند كه شمشير نشان بدهد. شمشير هم نشان مي‌دهد، اما در كنار او به ده‏‌ها شيوه‏ ديگر متوسل مي‌شود براى اينكه آن فكر غلط، آن راه خطا، آن روش ستمگرانه و طغيانگر را بر ملت‌ها تحميل كند. امروز طبق اطلاعات قطعى ثابت شده است كه مؤسسه‏ عظيم هاليوود و شركتهاى بزرگ سينمايى با سياستهاى استكبارى آمريكا همراهى و همكارى مستمر و باب ميل دارند. اين مؤسسه‏ بزرگ فيلم‏‌سازى و سينمايى كه ده‏‌ها كمپانى بزرگ فيلم‏‌ساز از هنرمند و از كارگردان و از بازيگر و از نمايش‏نامه‏‌نويس و فيلم‏نامه‌‏نويس و سرمايه‌‏گذار در آن گرد هم جمع شدند، در خدمت هدفى دارند حركت مي‌كنند.

آن هدف عبارت است از اهداف سياست استكباري‌اى كه دولت آمريكا را هم‌‌ همان سياست‌ها دارد مي‌چرخاند. اين‌ها چيز كوچكى نيست. امروز شما براى اينكه اسلام را، دين را، حقيقت را، صراط مستقيم را، هم به مردم نشان بدهيد، هم مردم را در اين صراط به راه بيندازيد، با مشكلات بزرگى رو به رو هستيد. بايد با زمان، خودمان را تطبيق دهيم. شبهه‏‌ها از قبيل شبهه ‏هاى صد سال و دويست سال قبل نيست. شبهه‏ هاى كه در ذهن جوان شما، دانشجوى شما، حتّى دانش‏ آموز شما القاء مي‌كنند، شبهه ‏هايى از جنس روز است. در مقابل اين كى‏ مي‌خواهد بايستد؟ غير از علماى دين، غير از مرزداران عقيده چه كسى بايد در مقابل اين تيرهاى مسموم و زهرآگين بايستد و قرار بگيرد؟ اين، مطلب دوم.


ديدار با مردم مازندران در سالگرد حماسه ۶ بهمن ۸۸٫۱۱٫۶

حالا اگر آن كسى كه در مقابل مردم مى‌ايستد، به اين‌ها دل بست، اين آن خطاى دوم است كه اتفاق مى‌افتد. دل بستن به دشمن؟! وقتى مى‌بينيم كه اين دشمن وارد ميدان شده است، بايستى بفهميم، بشناسيم، اگر خطايى، اشتباهى كرده باشيم، بايد اشتباه را برطرف كنيم. از روز اول، آمريكايى‌ها عليه جمهورى اسلامى توطئه كردند. خوب، اين توطئه‌ها زائد است كه بگوييم بى‌اثر بود، واضح است كه بى‌اثر بود، اگر اين توطئه‌ها بى‌اثر نبود كه حالا بايد اثرى، نشانى از جمهورى اسلامى باقى نباشد، مى‌بينيد كه جمهورى اسلامى امروز ده‌ها برابر قوى‌تر از روز اول است، پس اين توطئه‌ها بى‌اثر بود. امروز هم هى نقشه جديدى مي‌زنند، باز هم توطئه مي‌كنند، عبرت هم نمي‌گيرند. من تعجب مي‌كنم! به گذشته فكر نمي‌كنند كه خوب، اين همه توطئه كرديم، اين همه عليه جمهورى اسلامى پول خرج كرديم، اين همه اينجا آنجا اين را ديديم، آن را ديديم، در داخل مزدور پرورش داديم، در بيرون اين و آن را عليه جمهورى اسلامى بسيج كرديم، اثرى نكرد.
باز دوباره مى‌نشينند چهل و پنج ميليون دلار بودجه تصويب مي‌كنند، براى اين كه جمهورى اسلامى را شكست بدهند! بودجه تصويب مي‌كنند كه از طريق اينترنت، انقلاب ايران را از بين ببرند، جمهورى اسلامى را سرنگون كنند! ببينيد چقدر اين دشمن، دشمن درمانده‌اى است. خوب، شما چند ده چهل و پنج ميليون دلار را تا حالا مصرف كرده‌ايد؟ چقدر شما براى شكست دادن جمهورى اسلامى كار ديپلماسى كرديد، تحريم اقتصادى كرديد، انواع و اقسام توطئه‌ها را كرديد، جاسوس فرستاديد، جاسوس تربيت كرديد، چه فايده‌اى كرديد كه حالا باز مي‌خواهيد از اين طريق وارد شويد و ملت ايران را به خيال خودتان از انقلاب جدا كنيد؟ اين را دشمن نمي‌فهمد. اين،‌‌ همان سنت الهى است. اين،‌‌ همان زدن به چشم و گوش دشمن غافل از خداى متعال است كه حقايق را نفهمد، غافل كردن دشمن است.« فسينفقون‌ها ثمّ تكون عليهم حسرة۲» پول را خرج مي‌كنند، بعد هم برايشان حسرت مي‌شود، چون بى‌فايده است. من نمي‌دانم چقدر نشستند طراحى كردند، كار كردند تا بتوانند در تهران به يك بهانه‌اى آشوب راه بيندازند. خدا مي‌داند كه از چه مدت قبل اين‌ها نشستند طراحى كردند، خوب، چه شد؟ غير از اين شد كه مردم از آنچه كه بودند، بيدار‌تر شدند؟ اگر كسى خيال مي‌كرد كه لازم نيست ديگر بيايد توى ميدان، از نظام جمهورى اسلامى دفاع كند، با اين حوادث، همه احساس كردند كه بايد هميشه براى دفاع از جمهورى اسلامى حاضر باشند.


بيانات در ديدار روحانيون استان سمنان ۸۵٫۸٫۱۷

وظيفه‌ ما چيست؟ اولين وظيفه‌ ما اين است كه اين نقش روحانيت اصيل را جدى بگيريم. من بار‌ها گفته‌ام كه با همه‌ اين وسايل ارتباط جمعى‌اى كه وجود دارد -البته روحانيت بايد از همه‌ اين وسايل ارتباط جمعى استفاده كند. از اينترنت و تكنولوژي هاى جديد ارتباطاتى بايد همه‌ روحانيت براى دين استفاده كند. همچنانى كه از راديو و تلويزيون و بقيه‌ چيز‌ها استفاده مى‌كند- در عين حال، مسجد، جلسه‌ مذهبى، نشستن روبه‌روى مردم، دهان به دهان و نفس به نفس با مردم حرف زدن، يك نقش بى‌بديل دارد و هيچ چيزى جاى اين را نمى‌گيرد و اين هم مال شماست. گروههاى سياسى خودشان را مى‌كُشند كه بتوانند يك چنين نقشى را به دست آورند، اما نمى‌شود. شما كه معمم و روحانى هستيد، يا آن خانم طلبه يا مبلغ، وقتى در مقابل مخاطبان خودش قرار مى‌گيرد و مى‌دانند روحانى است، دلبستگى و دلدادگى و اعتماد به او، از نوع ديگرى است و ربطى به اعتماد به بقيه‌ گويندگان و سخنوران ندارد. ما بايد اين نقش را قدر بدانيم.

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اعضاى مجلس خبرگان رهبرى ۷۹٫۱۱٫۲۷

اين تبليغات فرنگى و اين تهاجم فرهنگى چيز جديدى نيست. آنچه كه جديد بود -كه ما در اين چند سال بر روى آن تكيه كرديم- روشهاى نويى بود كه در داخل كشور شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. در دنيا تهاجم فرهنگى عليه انقلاب، از تهاجم سياسى و اقتصادى سريع‌تر و همه‏ گير‌تر و همه‏ جايى‏‌تر بود. انواع و اقسام كار‌ها را كردند، چقدر عليه اسلام و انقلاب و مبانى اسلامى و مبانى شيعى، كه فكر مى ‏كردند در پديد آمدن اين انقلاب نقش داشته، فيلم ساختند -كه امروز آن را به رايانه و اينترنت هم كشانده ‏اند- و همه كارهايى را كه مى‏ توانستند، انجام دادند. براى اين‏كه جلوِ اين سخن نو را -يعنى اين‏كه بايد قدرت سياسى در كشور در دست انسانهاى پرهيزگار و عادل باشد و شرط اين اقتدار سياسى، پرهيزگارى و عدالت باشد- بگيرند. اين سخن نو چيزى است كه هر صاحب قدرتى را در دنيا تكان مى ‏دهد و هر دستگاهى را كه از قدرت، انتفاع مادّى مى‏ برد، دچار وحشت مى ‏كند. لذا همه جاى دنيا با اين فكر مخالفند.


برچسب‌ها: فضاي مجازي - مقام معظم رهبري دام ظله العالي - رهبران فضاي مجازي ايران - حوزه و فضاي مجازي
+ نوشته شده در يکشنبه دوازدهم 8 1392ساعت 10:6  توسط م.ر فرزین | (1) نظر